SORU-CEVAP

Sorular ve Cevaplar

ZEKİ YURTBAY TASARIM YARIŞMASI SORU VE CEVAPLARI


SORU 1:
Yarışma açıklandığında öğrenciliğim devam etmekteyken Haziran sonu itibariyle mezun oldum. Bu durumda yarışmaya katılabilir miyim?
CEVAP 1: 
Yarışma Şartnamesi’nin 5 nolu “YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI” başlığı 5.7 maddesinde belirtildiği üzere "Ekip üyelerinin, öğrencilik durumlarını, bağlı bulundukları yüksek öğrenim kurumundan alacakları belge ile kanıtlamaları gerekmektedir." Katılımcının yarışmanın ilan edildiği Haziran 2018 tarihinde öğrenci olduğunu belge ile göstermesi gerekmektedir.

SORU 2:
Mezun olalı birkaç ay oldu, bir üniversitenin mimarlık fakültesinden özel öğrenci olarak ders almaktayım. Bu durum şartname de belirtilen yükseklisans ya da sanatta yeterlilik kapsamında değil ve okul özel öğrenci durumu ile ilgili bir belge veremiyor. Bu bir sorun oluşturur mu? Başka birçok yarışmada da olduğu gibi 2018 yılı mezunları veya 2018 yaz mezunlarının katılımı gibi bir durum burada da geçerli olurmu?
CEVAP 2: 
BKZ. CEVAP 1.

SORU 3:
Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldum fakat İç Mimarlık bölümünden yandal eğitimi görüyorum. Yandal lisans öğrencisi olarak yarışmaya katılma hakkım var mıdır?
CEVAP 3: 
BKZ. CEVAP 1.

SORU 4:
Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun olup, Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansımı yapmaktayım bu durumda yarışmaya başvurum geçerli olur mu?
CEVAP 4: 
Katılımcılar; yarışmanın ilan edildiği dönemde (Haziran 2018) eğitimlerine devam ettiklerini gösteren öğrenci belgesini yarışma raportörlüğüne diğer başvuru belgeleriyle birlikte teslim etmek zorundadır. Şayet mevcut eğitiminiz; Yarışma Şartnamesi 5 nolu “YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI” başlığı 5.4 maddesinde vurgulanan fakülte ve bölümlerden birine ait değilse, yarışmaya ancak bu koşulları sağlayan bir ekip temsilcisinin dâhil olduğu bir ekip ile katılabilirsiniz.

SORU 5:
Yurtdışında bir üniversitede mimarlık master 1. sınıf öğrencisiyim, katılım şartların KKTC ve Türkiye üniversiteleri için geçerli olduğunu okudum. Türkiye'deki bir üniversitede okuyan arkadaşım ile yarışmaya katılmam mümkün müdür?
CEVAP 5: 
Şayet mevcut eğitiminiz; Yarışma Şartnamesi 5 nolu “YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI” başlığı 5.4 maddesinde vurgulanan ülkelerdeki fakülte ve bölümlerden birine ait değilse, yarışmaya ancak bu koşulları sağlayan bir ekip temsilcisinin dâhil olduğu bir ekip ile katılabilirsiniz.

SORU 6:
Ben seramik yüksek lisans öğrencisiyim ve ilk başvuru yaptığımda Sosyal Bilimler Enstitüsü adı altında başvuru yaptım fakat rumuz kodu gelmedi. Güzel Sanatlar Fakültesi adı altındamı başvuru yapmam gerekiyor rumuz kodu alabilmem için?
CEVAP 6: 
Yarışma Şartnamesi 5 nolu “YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI” başlığı 5.4 maddesinde vurgulanan fakülte ve bölümlerden birinde eğitim gördüğünüz sürece yarışmaya katılabilirsiniz. Büyük ihtimal bir bağlantı sorunu yaşandığından kaydınızı sistemden yenilemenizi tavsiye ederiz.

SORU 7:
Yarışmaya A Üniversitesi’nden başvuru yaptım ancak okul kapandıktan sonra bölümümüz B Üniversitesi olarak değiştirildi. İleride başvuru yüzünden bir sorun meydana gelir mi?
CEVAP 7: 
Mevcut eğitiminizin; Yarışma Şartnamesi 5 nolu “YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI” başlığı 5.4 maddesinde vurgulanan ülkelerdeki fakülte ve bölümlerden birine ait olduğunu belgeyle ispatladığınız sürece yarışmaya katılabilirsiniz. Üniversite ismi değişimi sorun yaratmayacaktır.

SORU 8:
Bir kişi kendi adına ve başka grupla yarışmaya katılabilmektedir şeklinde bir açıklama var. Acaba bir kişi kendi adına birden fazla proje ile katılım gerçekleştirebilir mi?
CEVAP 8: 
Yarışma Şartnamesi’nin 5 nolu “YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI” başlığı 5.9 maddesinde belirtildiği üzere: “Her ekip yarışmaya en çok 3 (üç) proje önerisi ile katılabilir.” Tek kişi de kendi adına en fazla 3 projeyle katılabilir.

SORU 9:
Yarışmaya bireysel katılıp 3 farklı proje önerisi gönderebiliyor muyuz?
CEVAP 9: 
BKZ. CEVAP 8

SORU 10:
Biz ekip olarak seramik yarışmasına katılmak istiyoruz fakat ekip olarak ayrı bir başvuru formu sitenizde bulamadık. Ekip olarak nasıl başvurabiliriz?
CEVAP 10: 
Yarışma Şartnamesi’nin 5 nolu “YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI” başlığı 5.8 maddesinde belirtildiği üzere: “Her bireysel katılımcı ya da ekip, Başvuru Formu’nu eksiksiz doldurmalı ve istenilen belgeleri sisteme eksiksiz yüklemelidir. Başvuru sırasında her ekipten yalnızca ekip temsilcisinin başvuru formunu doldurması yeterlidir.”

SORU 11:

Şartnameden alıp, 1.jpg ekinde kırmızı çerçeve içine alarak belirttiğim maddeyi açıklayabilir misiniz?

CEVAP 11: 
Bu madde, şartnamede verilen 30x60 veya 30x90 boyutlarındaki şablonlarda üretilen tasarımların orantılı küçültülerek yan yana yerleştirilmesi ve birden çok karonun birlikte nasıl duracağının gösterilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

SORU 12:

Şartnameden alıp, 2.jpg ekinde kırmızı çerçeve içine alarak belirttiğim iki maddede istenen belgeler farklı belgeler midir? (Ekip üyeleri tarafından imzalanması istenen şartname ve şartnamenin sonunda yer alan ekip formu.)

CEVAP 12: 
Şartnamede şablonlardan önceki (14 numaralı) sayfa hem şartnamede öğrencilerin imzalaması gereken bölümü hem de ekip formunu içermektedir. Aynı sayfada yer alsalar da iki farklı hususturlar. Öğrencilere kolaylık açısından tek sayfanın taranması yeterlidir.

SORU 13:
Vermiş olduğunuz şablonlar 30x60 veya 30x90 boyutlarında. Tasarım yaparken bütüncül yani, sadece bu boyutlarda mı çalışmalıyız yoksa bu şablon boyutlarına sığdırılmış daha küçük parçalı tasarımlar da yapmamız mümkün müdür?
CEVAP 13: 
Yarışma Şartnamesi’nin 7 nolu “YARIŞMACIDAN İSTENENLER” başlığı 7.1 maddesinde belirtildiği üzere “Tasarımların ebadı; şartname ekinde verilen şablonlara yerleşecek şekilde olmalıdır.” 7.9.3 maddesinde ise “Tasarımcılar belirtilen ebatlardaki ölçüleri kullanıp kendi içinde geometrik bölmeli, çeşitli ve çoklu birleşik düzenlemelere gidebilirler” açıklaması yapılmıştır. Yani küçük parçalı tasarımlar yapıldığında 30x60 veya 30x90 boyutlarındaki şablonlara sığdırılması gerekmektedir, çünkü yarışma sonucunda yapılacak olan uygulama bu boyutlarda mümkündür.

SORU 14:
Genelde ödül alan projeler düz seramik üzerine yapılan desenlerden oluşuyor. Benim aklımdaki tasarımda ise bu olguyu yıkmak ve desenin bir kabartma şeklinde kullanılması tarzında. Bu yönde bir kısıtlama bulunuyor mu?
CEVAP 14: 
Yarışma Şartnamesi’nin 7 nolu “YARIŞMACIDAN İSTENENLER” başlığı 7.9.4 maddesinde belirtildiği üzere: “Rölyefli tasarımlarda endüstriyel uygulamaları (karo üretimini) gerçekleştirebilmek için rölyef derinliklerinin 3 mm’yi geçmemesi gerekmektedir. (Rölyefin tepe noktası ile en çukur yeri arasındaki derinlik en fazla 3 mm olmalıdır.)” Bu şartlara uymayan tasarımlar uygulama konusunda sıkıntı doğuracaktır.

logo