JÜRİ

9. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri 2021 Yılı Jürisi
HASAN ŞAHBAZ

1975 yılında Akşehir'de (Konya) doğan Hasan Şahbaz 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünden Lisans, 2006 yılında Anadolu Üniversitesi SBE Seramik Anasanat Dalında "Modern Seramik Sanatında Minimalizm" tezi ile Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Yurt içinde 9 kişisel sergi açan Şahbaz, Japonya, Letonya, Finlandiya, Almanya, Tunus ve Türkiye'de birçok etkinliğe davetli sanatçı olarak katıldı, 100’den fazla ulusal ve uluslararası sergi, sempozyum, çalıştay, bienal ve yarışma sergilerinde çalışmalarıyla yer aldı. New Ceramics, Seramik Türkiye, De Kleine K, Infocerámica gibi seramik yayınlarında çalışmaları hakkında röportaj ve makaleler yayınlandı. 2018 yılında İspanya’da 38. CICA Uluslararası L'Alcora Seramik Yarışması 1.’lik Ödülü, 2016 yılında Letonya’da 1. Uluslararası Martinson Seramik Ödülleri Yarışması Bronz Ödülü, 2015 yılında Kore’de 8. Gyeonngi Uluslararası Seramik Bienali Mansiyon Ödülü ve Türkiye’de 62, 63, ve 65. Kültür Bakanlığı Devlet Resim Heykel Yarışmaları Seramik Dalında Başarı Ödülleri başta olmak üzere ulusal ve uluslararası seramik yarışmalarında toplam 14 ödül kazandı. Özel ve kamu koleksiyonlarında çalışmaları bulunan Şahbaz 2001 yılından bu yana Afyon Kocatepe Üniversitesi GSF Seramik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Türk Seramik Derneği ve Uluslararası Seramik Akademisi (IAC) üyesidir. Hacettepe Üniversitesi GSE Seramik Anasanat dalında Sanatta Yeterlik eğitimine devam etmektedir. ”Sanat, kendimizi ve dışımızda var olan her şeyi keşfetme, sorgulama, anlama ve öğrenme alanıdır. Bu alan içerisinde yaklaşık yirmi yıldır çalışıyorum. Kendimi tekrarlamadan çalışmalarımla özgün bir alan yaratmaya ve paylaşmaya çalışıyorum. Özgünlüğün bireysel keşifler sayesinde olduğuna inanıyorum. Herkesin bildiği ve kullandığı bir teknikte veya yöntemde, kendi özel tavırlarımızı yaratabildiğimiz sürece özgün olabileceğimize inanıyorum. Sanat'ın içinde bir hayatım ve hayatımın içinde sanat olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

MEVCE ÇIRACI

Londra'da Central St. Martins School of Art and Design'da endüstriyel tasarım eğitimi alan Mevce, tasarımcı Ross Lovegrove'un stüdyosunda 6 yıllık süre içerisinde VitrA Türkiye, Danese Milano, Moroso, Artemide, Yamagiwa ve Kenzo'nun da aralarında olduğu çeşitli markalar için geliştirilen mobilya, aydınlatma ve ambalaj tasarımı projelerinde çalışmıştır. 2013’te İstanbul’a dönerek eşi Eren Çıracı ile birlikte FIELDS Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım şirketini kurmuştur. FIELDS adına yürüttüğü iç mimarlık ve ürün tasarımı projelerinin yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünde Malzeme ve Üretim dersi vermektedir.

SEVİM ÇİZER

Prof. Dr. Sevim Çizer 1974’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Seramik dalından yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Sekiz yıl sure ile seramik endüstrisinin değişik alanlarında tasarımcı, yönetici ve danışman olarak görev yaptı. 1984’te D.E.Ü. Sosyal bilimler Enstitüsünden Sanatta Yeterlik derecesi aldı. 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, GSF, Seramik Bölümü’nün ve 2009 da “Batı Anadolu Seramik Araştırma Uygulama Merkezi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. 2018 yılına dek aynı bölümde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürdü. 2018 de emekli oldu. Halen İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde ders vermektedir. Üniversitesinde uluslararası İzmir Uluslararası Seramik Sempozyumları, uluslararası workshoplar ve sergiler düzenlemiştir. Çok sayıda ulusal ve uluslararası sergide yer almış, kişisel sergiler açmıştır. Yurt içinde ve Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Letonya, Mısır, ABD, Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hindistan, Japonya, Çin, Pakistan ve Fransa, İspanya, Danimarka ve Rusya Federasyonu’nda ulusal ve uluslararası, workshop, sempozyum, bienal ve trienallere katılmıştır. İki kez Devlet Seramik Yarışması başarı ödülü almıştır. Yapıtları, yurt dışı ve yurt içinde üniversite, müze, resmi kurum ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası jürilerde görev yapmıştır. A.B.D. Arjantin, Japonya, Lituanya, Çin, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Slovakya, Hindistan, Almanya Macaristan, İran, Fransa ve Pakistan’da, üniversitelerde, bilimsel, sanatsal kurum ve kuruluşlarında ders ve konferanslar vermiştir. Unesco-AIAP, Türk Seramik Derneği, Seramik Sanatı, Eğitimi ve Değişimi Derneği vb. ulusal-uluslararası, mesleki ve sanatsal kuruluşlara üyelikleri bulunmaktadır. Lüster, Terra Sigillata, Seramik Yapıyoruz vb. telif ve çeviri kitapları, mesleki ve sanatsal çok sayıda makale ve bildirisi vardır. Ayrıca tarihi seramiklerin üretim teknikleri ve kültürel miras kapsamında seramik konusunda yürüttüğü ulusal ve uluslararası projeler bulunmaktadır.

AYŞEGÜL İZER

Prof. Dr. Ayşegül İzer İstanbul`da doğdu. 1980 yılında İtalyan Lisesi`nden ve 1985 yılında ALU-BIH Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Tasarım Bölümü`nden "summa cum laude" üstün başarı derecesi ile mezun oldu. 2000 yılında kendi tasarım stüdyosunu kurdu. Kurucu ortağı olduğu Be Positive Design’in yaratıcı yönetmenliğini 2007 yılına kadar sürdürdü. 2005-2017 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi`nde Grafik Tasarım Bölüm Başkanlığını ve Grafist Organizasyon Komitesi başkanlığını bir arada sürdürdü. Yine 2013 yılında MSGSÜ Grafik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasına öncülük etti. ESTV-Yahşibey Tasarım Çalışmaları Kurucu ortağıdır. 2019 yılında MSGSÜ Rektör yardımcılığına atandı. Eserleri sayısız yayın, sergi, koleksiyon ve müzede yayınlandı. Seminerler verdi, atölye çalışmaları yönetti, jüri üyeliği yaptı. Mesleği ile ilgili yazılar yazdı ve 11 uluslararası ödül kazandı. İtalyanca, İngilizce, Sırpça ve Latince bilmektedir.

HAKAN HELVACIOĞLU

1967 ‘de Köln’de doğan Hakan Helvacıoğlu bir süre Viyana’da yaşadı ve eğitim gördü. İstanbul’a döndükten sonra 1985 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Tasarımı ve İç Mimarlık Bölümü’ne girdi. 2000’de H2C İç Mimarlık Şirketi’ni kurdu. İlk etapta mekan, fikir, görsel sunum, kostüm, dekor, ve endüstriyel ürünlerin; 2006’dan itibaren ise mimari projelerin tasarımını ve uygulamalarını yaptı. İstanbul’da Pelikan Malikaneleri, Bodrum’da otel ve projeye bağlı gulet projelerinin yanı sıra, başta Hong Kong olmak üzere Almanya, Kazakistan, Rusya, Katar, BAE ve Libya’da üretilmek üzere tip projeler tasarladı. Son dönem çalışmaları arasında iç mekanları da dahil olmak üzere, Ankara ve İstanbul’da çeşitli konutlar, klinik otel kompleksi, iş merkezi, holding merkezi, çiftlik evi gibi farklı segmentlerde projeler yer almaktadır…