Ali Bakova
Tasarımcı / Ali Bakova Design
Halen, tasarım-marka danışmanı ve küratör olarak serbest çalışıyor. Lisansını ODTÜ-Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde tamamlamıştır (d. 1962). ETMK-Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (Ankara, 1988) kurucularından ve merkez yönetim kurulu üyesidir. Raks İzmir, Gön Deri İstanbul, Yapı Kredi Bankası reklam ve halkla ilişkiler departmanında product manager olarak mesleki deneyimlerini paylaştı. 2005 yılından bu yana Paşabahçe, Denizli Handmade, Şişecam, Nude Glass, Armaggan Uniqe by Design markaları için tasarımlar üretmekte. İstanbul’da 2008 yılından bu yana, farklı üniversitelerin ürün tasarımı bölümlerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak derslere giriyor. Tasarımları yerel ve uluslararası sergilerde ve müzelerde sergilenmiştir (Museum der Dinge, Berlin – Marta Herford Museum, Almanya – Doğunun Prensleri Sergisi Viyana, Avusturya). ‘Destinatin to İstanbul’ seçkisinde üç tasarımı Museum of Modern Art (MoMA, NewYork-Tokyo) satışa sunulmuştur. Wanted Design 2 013- NewYork yılın cam seçkisi ‘Extra carafe set’ sergilemesi, Le Observeur de Design 2012-Paris, ‘Pisa carafe set’ yılın cam tasarımı–Nazen likör şişesi ile yılın cam tasarımı ödülünü aldı (ASD, 2014). Asya Tasarım Ansiklopedisi-Enynclopedia of Asian Design Türkiye seçkisine ‘Crazy Mustafa’- robodoll handmade in jail’ tasarımı davet edildi. ‘Art&Design sınırların erimesi’, ‘Arabesque-Grotesque’, ‘Birdfeeder-Birdhouse’ workshop’larını düzenledi. Atölye Maslak-maker kültürü platform sergisinin eş küratörü (42 Maslak, 2015). İstanbul Tasarım Bienali, 2014 ‘Maslak Çeperde-Archi-Walk’ temalı gezi rotası yürütücüsüydü. YEM Altın Çekül yılın inovasyon yapı ürünü 2015/09 , İstanbul Designweek 2010/05 yılın tasarımı ve genç tasarımcısı seçkilerinde, Design Turkey–Good Design 2008, uluslararası jürisinde yer aldı. Bakova, 2004 yılında İstanbul’da düzenlenen ‘Adesign Fair Tasarım Buluşmaları’nın küratör tasarımcısıydı.
Atilla Kuzu
İç Mimar, Tasarımcı / Zoom-TPU Kurucu Ortağı
Atilla Kuzu 1963 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık Anasanat Dalı’ndan 1987’de mezun oldu. 1994 yılında ortağı mimar Levent Çırpıcı ile Zoom / Tpu (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. 2001 yılında Figen-Servet Yazıcı Ev projesi ile prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterilirken, 2009 ve 2011 yıllarında Maslak Acıbadem ve Liv Ulus projeleriyle WAF ödüllerinde finalist oldu. YAPI-TURKEYBUILD tarafından 2010, 2011 ve 2015 senelerinde fuar standı tasarımları ile üç kere birincilik ödülü aldı. 2010 yılında Intema için tasarlanan ’Open’ serisi Elle Decor International Awards ‘Yılın En İyi Mutfak Tasarımı’, 888 firması için tasarlanan ‘Angle’ masa Design Turkey ’En İyi Tasarım’ ödüllerini aldı. 2011 yılında Elle Decor International Awards ‘Yılın Tasarımcısı’ seçilen Atilla Kuzu’nun 2012 yılında Intema için tasarladığı ‘Fluido’ ise ‘En İyi Mutfak’ dalında birincilik ödülüne layık görüldü. 2015 yılı içerisinde bir Zoom Tpu markası olan Ozon Design için tasarladığı “Mantis” ile de konsept mobilya tasarımı kategorisinde Red Dot Design Award’ın sahibi oldu. ‘Taklamakan’ bank ve ‘Barringer’ sehpa tasarımları Japonya’da International Furniture Design Fair ödüllerinde finalist olan Kuzu, ürün tasarımlarının yanı sıra ağırlıklı olarak iç mimari ve mimari projelerine devam etmekte.
Prof. Dr. Ayşegül İzer
MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı
1959 yılında İstanbul’da doğdu. 1985 ALU BIH / Sarajevo Üniversitesi, Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Tasarım Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 1990 1992 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı. 2000 yılında kendi tasarım ofisini kurdu. 2005 yılında Profesör oldu ve MSGSÜ – GSF Grafik Tasarım Bölüm Başkanlığı’na seçildi, Pek çok ulusal ve uluslararası sergiye katıldı. Tasarımları Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya gibi ülkelerde sergilendi ve müzelere kabul edildi. 1986 Yılında ilk birincilik ödülünü kazanan tasarımcının toplam 10 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Halen MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü’nde kadrolu öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. ESTV–Emre Senan Tasarım Vakfı Kurucu Üyesidir. GMK–Grafikerler Meslek Kuruluşu Üyesidir.
Prof. Dr. Sevim ÇİZER
Seramik Sanatçısı
1951 yılında Muğla'da doğdu. İzmir Kız Lisesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne geçti. Burada temel ve mesleki sanat eğitimi alarak seramik bölümünden mezun oldu. Bu dönemlerinde geometrik figüratif çalışmaları ile tanınan Candeğer Furtun gibi seramik sanatçılarından etkilendi ve Sadi Diren tarafından teşvik edildi. Henry Moore ve Jean Arp gibi isimlerin çalışmalarından da bu dönemlerinde haberdar oldu. 1975-1984 yılları arasında çeşitli özel kurumlarda faaliyet gösterdi. 1984'de Dokuz Eylül Üniversitesi'ne akademisyen olarak atandı. Bu üniversitenin güzel sanatlar fakültesinde seramik bölümünün kurulmasına ön ayak oldu. 1996'da ise profesörlüğe yükseldi. İzmir Uluslararası Seramik Sempozyumunun yıllara göre düzenlenmesinde etkin isimlerden biri oldu.[1] 1995 ve 2000 yıllarında Devlet Seramik Yarışması Başarı Ödülü'ne layık görüldü ve hem yerel[2] hem de uluslararası birçok sanat ödülünün seçici jüriliğinde bulundu.[3] Sevim Çizer'in eserlerinde genel olarak Anadolu uygarlıklarına ait figürler dikkat çekmektedir. Kendisi İzmir'de çağdaş seramik sanatının akademik kurumsallığını gerçekleştiren kişilerin başında gelmektedir.[4]Seramik sanatçılığının dışında seramik araştırmalarıyla da ön plana çıkmıştır. Alanının geçmişle olan ilintisi ve kökleri Sevim Çizer'in araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bu konuda terra sigillata astarı ve lüster sırları üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca son dönem çalışmalarında Japon kültür, mimari ve sanatının etkileri görülmektedir.
Şule Koç
Tasarım Direktörü / Şule Koç Design
Şule Koç, mekansal tasarım ve ürün tasarımına odaklanan İstanbul merkezli bir endüstri ürünleri tasarımcısıdır. 1982 doğumlu tasarımcı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayıp çeşitli tasarım ofislerinde çalışmış, ardından 2010 yılındakendi tasarım stüdyosunu kurmuştur. Mobilyadan aydınlatmaya, yapısektöründen ulaşım sektörüne kadar farklı sektörlere tasarım hizmeti verenŞule Koç, pek çok uluslararası ödülün sahibi olmuştur. Tasarım anlayışındayenilik, etkileşim ve zamansızlık arayışında olan Şule Koç için insanlarailham veren deneyimler ortaya koymak en büyük motivasyonudur.
Danışmanlar
Belgin Günaydın
Yurtbay Seramik Ür-Ge ve Tasarım Müdürü

Tuba Korkmaz
Yurtbay Seramik Tasarım ve Ür-Ge Yöneticisi

Raportör
Sarp Tosun
Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Uzmanı

Not: Asil jüri, danışmanlar, raportörler listesi alfabetik sıralama şeklindedir.
logo