Hasan Şahbaz

1975 yılında Akşehir'de (Konya) doğan Hasan Şahbaz 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünden Lisans, 2006 yılında Anadolu Üniversitesi SBE Seramik Anasanat Dalında "Modern Seramik Sanatında Minimalizm" tezi ile Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 

Yurt içinde 9 kişisel sergi açan Şahbaz, Japonya, Letonya, Finlandiya, Almanya, Tunus ve Türkiye'de birçok etkinliğe davetli sanatçı olarak katıldı, 100’den fazla ulusal ve uluslararası sergi, sempozyum, çalıştay, bienal ve yarışma sergilerinde çalışmalarıyla yer aldı. New Ceramics, Seramik Türkiye, De Kleine K, Infocerámica gibi seramik yayınlarında çalışmaları hakkında röportaj ve makaleler yayınlandı.

2018 yılında İspanya’da 38. CICA Uluslararası L'Alcora Seramik Yarışması 1.’lik Ödülü, 2016 yılında Letonya’da 1. Uluslararası Martinson Seramik Ödülleri Yarışması Bronz Ödülü, 2015 yılında Kore’de 8. Gyeonngi Uluslararası Seramik Bienali Mansiyon Ödülü ve Türkiye’de 62, 63, ve 65. Kültür Bakanlığı Devlet Resim Heykel Yarışmaları Seramik Dalında Başarı Ödülleri başta olmak üzere ulusal ve uluslararası seramik yarışmalarında toplam 14 ödül kazandı.

Özel ve kamu koleksiyonlarında çalışmaları bulunan Şahbaz  2001 yılından bu yana Afyon Kocatepe Üniversitesi GSF Seramik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Türk Seramik Derneği ve Uluslararası Seramik Akademisi (IAC) üyesidir. Hacettepe Üniversitesi GSE Seramik Anasanat dalında Sanatta Yeterlik eğitimine devam etmektedir.