10. ZYTY Sorular & Cevaplar

Bu sayfa 10. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri ilgili sorular yanıtlanmıştır. Benzer içeriklerdeki sorular kategorize edilerek cevaplanmış, sorularda yer alan kimlik bilgileri çıkarılarak yazım biçimine müdahale edilmiştir.

Yarışma hakkında tüm bilgilerin yer aldığı şartnameye www.dogadansanatasentasarla.com yarışma adresine girip üye olduktan sonra erişim sağlayabilirsiniz.

Evet. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri yarışması, sadece öğrencileri kapsayan bir seramik karo tasarım yarışmasıdır.

Şartnameye www.dogadansanatasentasarla.com yarışma adresine girip üye olduktan sonra erişim sağlayabilirsiniz.

Evet. Ders almadığınız halde belirtilen dönemde ya da halen öğrenci olduğunuzu ibraz etmeniz durumunda yarışmaya katılabilirsiniz. Bu kapsamda bazı üniversitelerin akademik takvimlerinde değişiklik olduğundan dolayı, Şubat 2022-Temmuz 2022 aralığında öğrenci olanlar yarışmaya katılabilir.

Evet, başvurabilirsiniz.

Yarışmaya katılım sağlayabilirsiniz. BKZ. CEVAP 4.

Evet

2022 Bahar Dönemi’nde öğrenci olduğunuzu belge ile göstermeniz gerekmektedir. Bu şartları sağlayan mezun öğrenciler yarışmaya katılabilir. Ekip temsilcisi, Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencileri olabilir. Diğer tüm disiplinlerden öğrenciler, yukarıdaki şartları sağlayan ekip temsilcisinin olduğu ekiplerin üyesi olarak yarışmaya katılabilir.

BKZ. CEVAP 8.

Evet. BKZ. CEVAP 8

Katılım sağlayamıyorsunuz. Şubat 2022-Temmuz 2022 aralığında öğrenci olanlar yarışmaya katılabilir. BKZ. CEVAP 8

Şu an okumakta olduğunuz bölüm şartnamede belirtilen bölümlerin dışındadır. BKZ. CEVAP 8.

Evet.

Okumakta olduğunuz bölüm şartnamede belirtilen bölümlerin dışındadır. Ancak bir ekiple birlikte ekip üyesi olarak yarışmaya katılım sağlayabilirsiniz. BKZ. CEVAP 8.

Katılımcının 2022 Bahar Dönemi’nde öğrenci olduğunu belge ile göstermesi gerekmektedir. Bu şartları sağlayan mezun öğrenciler yarışmaya katılabilir. (Şubat 2022- Temmuz 2022)

2022 Temmuz ayında mezun olmuş (bazı üniversitelerin akademik takvimlerinin değişiklik göstermesinden dolayı) bir öğrenci hem bireysel hem de ekip olarak yarışmaya katılım sağlayabilir.

Evet.

Evet.

Evet. BKZ. CEVAP 8.

Evet.

Evet, bireysel olarak katılım da sağlayabilirsiniz

Aynı rumuzu kullanabilirsiniz.

Her bir ekip üyesinin yarışma sitesine kayıt olarak rumuz alması ve giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerini doldurması gerekmektedir. Proje yükleme sırasında ekip üyelerinin rumuzlarını gireceğiniz bir alan çıkacaktır.

BKZ. CEVAP 23.

Ayrı ayrı da yükleyebilirsiniz.

Bireysel olarak en çok 3 proje önerisiyle yarışmaya katılabilirsiniz.

Paftaların üzerinde ve açıklama raporunda isim, rumuz yazmaması gerekiyor. Aksi takdirde projeleriniz jüri tarafından değerlendirmeye alınmaz.

Tasarımlarınızı manuel ya da dijital çizim teknikleri kullanarak istediğiniz programda yapabilirsiniz. Ayrıca el çizimi istenmemektedir.

Tasarımlarınızda 30x60 veya 30x90 ölçülerinden birini kullanmanız gerekmektedir. Yarışmada 1.lik ödülü alan tasarımın uygulanacağı seramik kalıpların ebadı Yurtbay Seramik tarafından belirlenmiştir. Tasarımlar “sadece duvar”, “sadece yer” veya “duvar+yer” olarak çalışılabilir. Seçilen alanda tek ölçü kullanılabilir. Duvar + yer çalışılıyorsa ilgili alanlara özel ölçülerden birer adet seçip ilerlenmelidir.

Şartnamede belirtilen teknik formatta yüklemeniz yeterlidir.

Bir duvarda yalnızca tek ölçü kullanabilirsiniz. BKZ: CEVAP 29

İkisi farklı özelliktir. Paftalarınız 300 DPI çözünürlükte RGB renk modunda olmalıdır.

Projeleriniz dijital olarak istenmektedir.

Mevcut bir şablon yoktur. Tasarımınızı birkaç karonun bir araya geliş biçimini gösterecek şekilde orantılı küçülterek paftalarınıza yerleştirme yapabilirsiniz.

21,5x25 (altıgen) ebadımız da köşeler arası uzunluk 25 cm, kenarlar arası uzunluk 21,5 cm’dir.

Altıgen