Bizden Haberler

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması Jüri Üyesi Burcu Karabey, Yarışma Hakında Konuştu

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması Jüri Üyesi Burcu Karabey, Yarışma Hakında Konuştu

Dinamik ve genç tasarımcıların sektöre kazandırılması ve deneyim sahibi olmaları amacıyla düzenlenen Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın 10.su, bu yıl düzenleniyor. Bu sene “Boz Yap, Boz Yapma” teması ile düzenlenecek yarışmanın jüri üyelerinden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Üyesi Burcu Karabey, Yurtbay Seramik YouTube sayfasında yayınlanan videoda yarışmanın genç tasarımcılar ve sektör için öneminden bahsediyor.

 

Yurtbay Seramik tarafından genç tasarımcıların desteklenmesi amacı ile düzenlenen Zeki Yarışmanın jüri üyelerinden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Üyesi Burcu Karabey ile yapılan ve Yurtbay Seramik YouTube sayfasında yayınlanan söyleşide, yarışmanın sektör için önemi ve genç tasarımcıların kişisel gelişimlerine katkıları konuşuluyor.

 

Tema belirlenirken pek çok faktör üzerinde duruldu

Yarışma jüri üyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Burcu Karabey, yarışmanın bu yılki temasını belirlerken pek çok faktörün değerlendirildiğini belirtiyor. “Hep birlikte oyunu ve içinde yaşadığımız çağın koşullarını, sanal ortamı, gerçekle olan ilişkimizi düşünerek “Yap Boz, Boz Yapma” şeklinde bir tema ile ilerledik. Aslında oyunun içerisinde, sanatta ve tasarımda, aynı çocukların oyun oynadığı gibi oyunu yeniden kurmak, parça-bütün ilişkisi içerisinde, tasarım ilkeleri çerçevesinde yeni ve esnek olanı sunabilmek üzerinde durduk. Gerçek yaşamla sanal yaşamın bir sentezi gibi bir şey çıkacak ortaya.” ifadelerini kullanan Karabey, tasarımcıları esnek olmaya ve sınırların dışında düşünmeye davet ediyor.

 

Kullanıcı deneyiminin bu yarışma ve tema için önemli olduğunun altını çizen Karabey, “Oyunu kurgulayan kişi olarak tasarımcı tarafından baktığımızda kullanıcı deneyimini de işin içerisine katarak tasarımda yeniyi yakalayabilecekleri, farklı oyunlar sunabilecekleri bir alan yaratacak. Hızlı yaşamlarımız var. Dijital teknolojilerin, sanal ortamların yaşamlarımızda oldukça alan kapladığı bir alanda yaşıyoruz. Gerçeklikle olan ilişkimizi sorguladığımız bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla gerçek olanla gerçek ötesi olan ortamları da göz önünde bulundurduk ve bu çağın oyuncuları olarak, sanal ortamın bize sunduğu imkanlarla ama gerçekten de kopmadan, doğa ile ilişkimiz koparmadan ve evrenin kendi akışı ve hareketi ile, parça ve bütün ilişkisi içinde bir oyun alanı yaratmak istedik.” ifadeleri ile yarışmayı ve temayı açıklıyor.

 

“Yarışma, sanayide yeni nesil tasarımcıların tasarımlarına kapı aralaması anlamında katkı sağlıyor.”

Karabey, bu yarışmanın genç tasarımcıların deneyim kazanmaları için oldukça önemli olduğunu belirterek beklenen hedeflerden birinin etkileşim olduğunu dile getiriyor: “Bu yarışmanın hem deneyim kazandıracağını, hem de esnek düşünme kapasitelerine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Oyun, parça bütün ilişkisi, hızlı yaşam koşulları… Bütün bunları düşündüğümüzde neyi yapıp neyi bozacakları ve kullanıcı deneyimini de işin içerisinde kattıklarında onlara da ayrı bir tasarım süreci içerisine dahil olma şansı aktarabileceklerini düşünüyorum. Umarım böyle etkileşimli bir sonuca ulaşabilir.”

 

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Yarışması’nın sanayi ve üniversite işbirliği açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Karabey, Yurtbay Seramik’e teşekkürlerini ileterek, “Ben çok önemsiyorum çünkü sanayi – üniversite iş birliği, tasarımcılara bu şekilde destek olunuyor olması, hatta sanayide yeni nesil tasarımcıların tasarımlarına kapı aralaması anlamında katkı sağlayacağını düşünüyorum. Tasarımcılar açısından da büyük bir deneyim alanı yaratıyor. Jüri üyesi olarak davet ettikleri için Yurtbay Seramik’e teşekkür ederim.” şeklinde konuşuyor.

 

Yarışmaya, Türkiye ve KKTC’den başvuru yapılabiliyor

Yurtbay Şirketler Grubu Kurucusu Zeki Yurtbay tarafından “Gençler hayal etsinler, hayal çok güzel bir şeydir. Gerçekleştirilebilir olan hayaller kursunlar. Onları gerçekleştirmek için çalışsınlar. O hayaller gerçekleştikçe, daha da büyür.” ifadeleriyle temelleri atılan yarışma, Yurtbay Seramik’in en önemli sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alıyor.

 

Bu sene 10.su düzenlenecek olan yarışmaya Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ekip olarak ya da bireysel başvuru yapabiliyor. Bugüne kadar 90’ın üzerinde üniversiteden 1000’in üzerinde öğrencinin katıldığı yarışmaya 20 Ocak 2023 tarihine kadar başvuru kabul ediliyor.


Diğer Haberler